Články  |  Shop  |  Foto  |  Kalendář 
Šestky a Czech Road Racing 2013
Česká Road Racingová sezóna nám již pomalu ale jistě klepe na road racingové dveře. Pojďme se tedy podívat, jak by to mohlo v nejsledovanější kategorii českého road racingu letos vypadat.

Mluvíme o třídě volná do 600cc. Zde startují motocykly specifikace supersport a superstock. V této kategorii je jasná nadvláda motocyklů Yamaha R6, na kterých závodí více jak polovina startovního pole. Dále jsou k vidění motocykly značek Honda, Kawasaki a občas i Suzuki, nebo anglický Triumph, který je pověstný svým tříválcovým zvukem.

Dle mého názoru nás letos čeká opravdu velmi nabitá sezóna v této kategorii. A to jak jezdeckým obsazením, tak i velkým počtem podniků, ve kterých tato kategorie startuje. Šestkaři odstartují svou sezonu jako již tradičně při hořických 300 Zatáčkách Gustava Havla, dále následují další Hořice. Tento podnik nese název Česká Tourist Trophy. Další závody jdou po sobě následovně: ostravské Radvanice, Volárna Road Race (nový okruh pro letošní rok), Těrlický okruh, Kyjovský okruh a českou
road racingovou sezónu uzavře závod v německém Frohburgu.

V obsazení jezdeckého pole se letos objeví mnoho kvalitních jezdců a tedy adeptů na přední umístění. Jména jako Holoubek (Yamaha), Hanák (Honda), Homola (Yamaha), Zrzavý (Yamaha), Dokoupil (Yamaha), Holán, Červený (Yamaha), Bičiště (Honda), Jiroš (Yamaha), Duchan (Honda), Vecko (Honda), Salač (Yamaha), Kurina (Suzuki), Kopal (Yamaha), Skoupý (Honda) a Košťál (Yamaha) opravdu nenechají nikoho na pochybách, že se letos bude skutečně jednat o velmi kvalitní sezonu. Dále nesmím zapomenout na další jména, která bezesporu patří do této kategorie a jsou to: Petrla, Sedlák (Triumph), Tomeček (Triumph), Čeřovský (Yamaha), Coufal (Honda), Novák (Yamaha), Voborník (Yamaha), Jelínek (Honda) a Veverka (Honda). I ti budou dělat závody velmi kvalitními. V některých závodech se nám představí i jezdci, kteří závodí především na motodromech. A to například Jiří Klejch, Patrik Vostárek, Richard Sedlák. Tito jezdci budou určitě patřit k těch rychlejším ve startovním poli. V šestkách by měla jet i teamová dvojice Aleš Nechvátal a Miroslav Pažitný, oba jezdí především v litrové kategorii.

Většina jezdců připravuje sebe i své motocykly v rámci zimní přípravy. Zmínil bych zejména Petra „Mrtvolu“ Zrzavého, který se v letošní sezóně představí na zbrusu nové Yamaze R6 sponzorované agenturou Racetrack Michala Mulače. Velmi kvalitní motocykl bude mít i Marek Červený a královéměstecký Michal Vecko. Nesmím zapomenout ani na největšího českého road racingového talenta Olina Hanáka ze Slavkova u Brna. Pozadu nebude ani Petr „Pedro“ Homola. Někteří jezdci změnili i značku svého motocyklu. Brněnský Pepa Duchan vyměnil anglického Triumpha za japonskou Hondu. Na té se představil již v minulém roce na Kyjovském okruhu. Tento motocykl sedlal v minulosti Michal Vecko. Další přestup je u Romana Skoupého. Ten se po letech opět vrací do sedla motocyklu Honda. To samé platí u Jiřího Veverky, který sedlal v loňském roce Yamahu R6. Otazník stále visí nad účastí loňského mistra v této kategorii Martina Holoubka. Doufejme, že vše dobře dopadne a Martin se postaví na startovní rošt. Vítěz závodu nováčků v loňském ročníku Manx Grand Prix Kamil Holán, nemá stále jasno, na jakém motocyklu pojede v letošním roce. I jemu přeji, aby vše klaplo, jak má. Nesmíme zapomenout ani na Michala „Indi“ Dokoupila, kterému se doufám budou vyhýbat pády a bude mít úspěšnější sezónu, než v posledních dvou letech. Ten se na letošní sezónu velmi pečlivě připravuje jak po technické, tak především po fyzické stránce. Po roční pauze se do sedla závodního motocyklu vrací Michal Salač mladší, který se rozhodl věnovat celou letošní sezonu závodům na přírodních okruzích. Michal Salač bude mít co nevidět svůj profil na našem webu.

To je asi vše k tomuto malému shrnutí letošní sezóny šestek. Přeji všem jezdcům, aby pro ně byla letošní sezóna úspěšná, aby pokaždé uviděli šachovnicový prapor a obešli se bez pádů a technických problémů. Takže závěrem hodně štěstí a zdaru všem.

Další fotky šestek z roku 2012 najdete na tomto odkazu:

http://www.czechroadracing.cz/gallery/gallery?content_id=11&class=600&_fid=6j08

Autor článku: Vojtěch Vaněk

Autoři fotografií: Jan Holub, Milan Kubín, Patrik Habrda

Milan
comments powered by Disqus
http://www.rstmoto.cz