Články  |  Foto  |  Kalendář 
Finále se blíží - pořadí IRRC před Frohburgem
O tomto víkendu nás čeká velké finále šampionátu IRRC v německém Frohburgu a naši jezdci tam mají o co jet. O titulech je sice už asi rozhodnuto, ale i tak to bude zajímavé.

Superbike

Čechům se v litrech opravdu daří. Jsme suverénně nejúspěšnější národ. Máme tři borce v první desítce a to nemůže říct žádný jiný road racingový národ. Navíc se jede na takový náš druhý domácí závod. Ve Frohburgu se našim vždy celkem dařilo a přijede tam určitě i hodně českých fanoušků. Podívejte se, jak jsou tedy naši na tom a přijeďte je podpořit kousek za české hranice.

1. Sebastien Le Grelle (BEL) – 217 bodů
Belgičan Le Grelle plní celou sezónu roli favorita a do Německa si veze hodně slušný náskok. Muselo by se stát něco hodně dramatického, aby ho Červený, nebo Grams ještě porazili. Le Grelle si prostě jede do Frohburgu pro druhý pohár pro vítěze v IRRC.

2. Marek Červený (CZE) - 187 bodů
Mára ztrácí na Le Grelleho 30 bodů a to je teoreticky možné sjet. Prakticky to ale bude velmi těžké a znamenato by to, že by Belgičan musel dojíždět na konci první desítky a to se během jeho tříletého působení v IRRC ještě nestalo. Náš závodník ale zvládá skvěle svou první sezónu v IRRC a že bude porážet třeba třetího Gramse, čekal asi málo kdo.

3. Didier Grams (GER) – 171 bodů
Grams má celkem jasný úkol. Využít domácí trať a získat o 16 bodů víc, než Červený a posunout se tak na druhé místo. To je ale taky hodně těžká mise. Didier si to zavařil definitivně pátým místem v Hořicích, kde musel kvůli ulomené stupačce zvolnit.

4. Ermo Kostamo (FIN) – 112 bodů
Erno je úplný nováček na většině okruhů IRRC a ve Frohburgu to nebude jinak. Na první trojku nedosáhne, ale pravděpodobně už ho ani nikdo nedostane ze čtvrtého fleku. Tohle bude další skvělý výsledek letošního ročníku a kdoví, jak pojede skromný Fin příští rok.

5. Johan Fredriks (NED) – 97 bodů
Fredriks svede přímý souboj s naším zástupcem o páté místo. Myslím si, že je lehkým favoritem, protože Frohburg mu vždy svědčil a dokázal tam už porazit velké hvězdy road racingu. Na druhou stranu Petrovo BMW by mohlo mít výkonově navrch.

5. Petr Bičiště (CZE) – 97 bodů
Petr předvedl skvělé Hořice a rázem se přihlásil do boje o TOP5. Bude to mít ve Frohburgu těžké, ale ne nereálné. Mít dva české borce v první pětce by bylo skvělé.

7. Lucas Maurer (CHE) – 72 bodů
Lucas si to pokazil v Hořicích, protože po pádu u hasičárny nezískal jediný bod a naopak ztratil kontakt s první pětkou. Je to skvělý závodník, ale 15 bodů na borce před ním není moc reálné najet, pokud je nezastaví pád, nebo technický problém.

8. Kamil Holán (CZE) – 62 bodů
Kamil si to letos na novém BMW představoval asi jinak. V Hořicích ale mizernou sezónu celkem dohnal a dostal se do první desítky. Nedojel ale už tři závody z deseti a to bodově prostě neoklame. Na vysněnou první pětku to ani letos nebude, ale teoreticky na sedmého Maurera má. Kamil byl ve Frohburgu vždy silný.

9. David Datzer (GER) – 50 bodů
Datzer letos padá jak o život. Na některých závodech měl dokonce pádů několik a nepřál bych mu na domácí trati další. Bude mít totiž plné ruce práce s udržením pozice v první desítce.

10. Juha Kallio (FIN) – 48 bodů
Juha je další finský nováček a po pádu doma v Imatře musel jeden podnik vynechat. Bodově tak hodně ztatil. V boji o první desítku je to pro mě černý kůň. Juha je rychlý a sedlá rychlé BMW a to se ve Frohburgu bdue hodit. Rychlejší trať v IRRC není.

11. Pavel Tomeček (CZE) – 45 bodů
Pavel si to letos pokazil v Imatře, ale jinak jede hodně stabilně a domácí Hořice mu přinesly hned 16 bodů a posun těsně za první desítku. Kdyby se do ní Pavel dokázal znovu podívat, tak by to bylo skvělé. Nechybí moc, ale Kallio bude také rychlý a Datzer je už poměrně daleko a Pavel by ho musel porazit hned dvakrát. Nereálné to ale není a můžeme mít čtyři naše kluky v desítce.

16. Aleš Nechvátal (CZE) – 29 bodů
Aldu letos potrápilo zdraví a tak výsledek v IRRC není to hlavní, o co šlo. S umístěním mimo prvních 15 asi není příliš spokojen, ale je tady nějaká naděje na posun o jednu či dvě příčky v před.

17. Josef Lukšík (CZE) – 19 bodů
Že bude mít Pepa Lukšík před posledním závodem 19 bodů bych si v květnu v Hengelu opravdu nevsadil. Hlavně poslední dva podniky se mu povedly skvěle a pokud by se nějaký ten bod povedl i z Německa, tak budou všichni naši jezdci v první polovině výsledkové tabulky.

Supersport
Ve třídě supersport je o prvních pěti místech prakticky rozhodnuto a změnu v pořadí na první třech místech může přinést snad jen pád, nebo vážná závada jednoho z favoritů.

1. Joey den Besten (NED) – 193 bodů
Na první místo se po skvělém výkonu v Hořicích vrátil Joey den Besten. Frohburg není úplně jeho nejoblíbenější trať a jeho soupeři tam jsou silní, ale holandský sympaťák má dostatečný náskok a rozum na to, aby ho udržel.

2. Thomas Walther (GER) – 177 bodů
Thomas doplatil na to, že Hořice nemá tak zažité a přišel možná o rozhodující náskok. Na druhou stranu ve Frohburgu prostě umí a domácí fanoušci ho určitě poženou vpřed. 16 bodů je hodně, ale pokud dvakrát vyhraje a den Besten mu nebude hned v patách, tak může premiérový titul urvat. Je to reálné, ale určitě ne snadné.

3. Pierre Yves Bian (FRA) – 160 bodů
Bian jede letos také skvěle, ale na rozdíl od soupeřů udělal dvě chyby. Nedojel závod v Imatře a nepovedl se mu Schleiz. To ho připravilo o kontakt se soupeři. Vloni ale ve Frohburgu také vystrkoval růžky a při zaváhání některého ze soupeřů se může posouvat v před. První trojku má každopádně jistou.

4. Kamil Holán (CZE) – 114 bodů
Před sezónou jsem prorokoval Kamilovi, že by paradoxně mohl být vzhledem ke konkurenci, lepší na šestce, než na litru a protože Kamil je spíš litrař, tak jsme se tomu oba smáli. A ono to tak opravdu dopadne. Mezi první tři už se Kamil nepodívá, ale náskok má i na pátého. Pokud se nic nepokazí, tak bude Kamil čtvrtý.

5. Christian Schmitz (GER) – 98 bodů
Schmitz přišel v Hořicích o čtvrté místo a určitě se na něj pokusí na domácí trati vrátit. Bude to mít ale velmi těžké. Kamila Holána by musel dvakrát porazit o několik příček. Navíc je za ním Jochen Rotter, který bude ve Frohburgu rychlý.

15. Vladimír Šnajdr (CZE) – 24 bodů
Vláďa je nováčkem v šampionátu, a že bude bojovat o první l´polovinu pořadí jsem upřímně nečekal. Udržet patnácté místo ve Frohburgu, kde budou domácí určitě tlačit na body, nebude lehké. Ale držme palce.

Milan
comments powered by Disqus
http://www.rstmoto.cz