Články  |  Foto  |  Kalendář 
IRRC Schleiz – závody na přírodním motodromu
Road racingový šampionát IRRC se po sedmi letech vrátil na německý okruh Schleizer Dreieck, kde se jinak jezdí i IDM. A šlo o velmi zajímavý závodní víkend. Okruh samotný není úplně čistý road racing a jde spíš o motodrom s prvky přírodní tratě. Pokud ale odhlédnu od své záliby právě v přírodních okruzích, tak jde o velmi zajímavou trať s ještě zajímavější historií. Vždyť část okruhu je stejná už od roku 1923!

Jezdci se s okruhem mohli seznámit už v pátek v rámci agenturního ježdění, čehož všichni naši jezdci využili. Marek Červený, Petr Bičiště a Vladimír Šnajdr už navazovali na 14 dní staré zkušenosti z IDM, takže jejich časy patřili k těm lepším. Nicméně všichni čeští jezdci si okruh po pátku hodně chválili.

Sobota
V sobotu proběhli bez větších dramat kvalifikace a naši mohli být spokojeni. Ve třídě superbike si skvěle vedl Marek Červený, který ztratil na prvního jen dvě desetiny. Pole position si vyjel Sebastien Le Grelle z Belgie, který v klidu vynechal páteční program a i přesto byl v kvalifikaci nejrychlejší. Mezi Červeného a Le Grelleho se ještě vtěsnal domácí favorit Didier Grams. Šlo tak o jednu z nejvyrovnanějších kvalifikací v historii šampionátu. Na přírodních okruzích tak minimální rozdíly nevidíme často. Mile překvapil i Petr Bičiště, který si vyjel čtvrté místo na startu, což se mu ještě nikdy kromě domácího závodu nepovedlo. Kamil Holán byl spokojený s osmým místem. Pavel Tomeček obsadil sedmnácté místo, Josef Lukšík dvacáté a Dan Vysloužil, který si poprvé zkusil IRRC na divokou kartu, pětadvacáté.

V supersportech podle očekávání nejrychlejší kolo zajel domácí matador Thomas Walther. Druhý Joey den Besten se ho ale potřeboval co nejvíce udržet, aby neztratil moc bodů v boji o titul. Byl sice druhý na roštu, ale už z kvalifikace bylo zřejmé, že Walther jede jiné tempo. Den Besten po kvalifikaci navíc přiznal, že jeden na hraně a o moc rychleji už to nepůjde. Kamil Holán si přivezl konečně novou R6 a byl to takový první ostrý test, který skončil šestým místem na roštu a spokojeností. Vladimír Šnajdr bohužel ve druhé kvalifikaci zahodil svou Yamahu a propadl se pořadím na devatenácté místo. Na divokou kartu si zkusil poprvé IRRC i Lukáš Svoboda na Hondě a obsadil v kvalifikaci dvacáté páté místo.

Po kvalifikacích se nad depem prohnala silná bouřka a citelně se ochladilo. Předpověď navíc hrozila deštěm na závodní neděli. Ten nakonec opravdu přišel.

Neděle
První závody obou tříd se ještě stihli odjet na suchu a za pěkného počasí. První závod supersportů jasně ovládl domácí Walther, byť po skvělém startu vedl Rotter z Rakouska. Ten byl ale nakonec rád za třetí místo a na druhé se podle očekávání dostal den Besten z Holandska. Kamil Holán jel ve skupině o čtvrté místo, ale byl nakonec sedmý. Vladimír Šnajdr si polepšil oproti kvalifikaci na šestnácté místo a Lukáš Svoboda dojel na posledním třiadvacátém místě.

Superbiky byly o hodně větší drama. Do vedení se dostal Le Grelle, který ale udělal v úvodu chybu a propadl se pořadím až někam za první pětku. Rázem byl první Grams a druhý Červený. Le Grelle ale zahájil stíhací jízdu a dotáhl to v posledním kole zpět na druhé místo před Marka Červeného, který tak ztratil na Gramse, se kterým bojuje o druhé místo v IRRC hned 9 bodů. Každopádně první tři z šampionátu na bedně, takže se to pěkně zdramatizovalo. Grams najel 5 bodů na Le Grelleho. Petr Bičiště skvěle využil pozice na startu a dojel čtvrtý, jen osm vteřin za bednou. Kamil Holán dojel po souboji o sedmé místo osmý, Pavel Tomeček čtrnáctý a Josef Lukšík pětadvacátý. Dan Vysloužil odstoupil v osmém kole.

Po sérii prvních závodů se nad okruhem honily hodně těžké a černé mraky. Šestistovky to ale stihly na suchu a opět to byl závod pro Thomase Walthera. Po závodě byl samozřejmě nadšený. Dvakrát vyhrál doma, splnil očekávání fanoušků a navíc se poprvé dostal do vedení IRRC. Druhý den Besten udělal, co mohl. Podruhé byl druhý, ale ztratil vedení. Na druhou stranu v Hořicích je rychlejší než německý soupeř, takže to ještě bude zajímavé. Třetí dojel opět Rotter, který si v pořadí IRRC výrazně polepšil. Poprvé bedna a hned dvakrát za jeden víkend. Kamil Holán dojel opět sedmý, Vladimír Šnajdr sedmnáctý a Lukáš Svoboda dvacátý.

Druhý závod superbiků byl dramatický ještě před startem samotným. Už když jezdci najížděli na pitlane začínalo pršet a při startovní proceduře se naplno rozpršelo. Jezdci začali řešit co s obutím, protože téměř všichni měli slicky. Pořadatel nakonec dal týmům 10 minut na přezutí, nebo výměnu motorek. Pršet zatím přestalo a už v zahřívacím kole bylo jasné, že trať oschne během závodu. To se na některých místech stalo už v prvním kole a jezdci, kteří měli mokré pneumatiky, na konci závodu už vyloženě riskovali. Pořadí závodu se tak hodně měnilo podle toho, kdo měl jaké pryže a jak kde bylo mokro. Nastala tak zajímavá situace, kdy jediná žena šampionátu Nadieh Schoots zajela nejrychlejší kolo závodu, protože měla snad jako jediná slicky. Závod nicméně na orvaných mokrých gumách vyhrál Le Grelle před Červeným a finským debutantem na bedně Erno Kostamem. Grams dojel až čtvrtý, takže se Červený zase bodově přiblížil druhému místu. Bičiště tentokrát až sedmý, ale jeho pneumatiky by vyšší tempo asi těžko zvládali. Český jezdec se s nimi v posledních kolech už vyloženě pral. Kamil Holán odstoupil pro technickou závadu hned po startu. Pěkný závod jel Josef Lukšík, který byl na hranici první desítky. Nakonec z toho bylo i tak slušné dvanácté místo a osobní maximum v IRRC. Pavel Tomeček dojel hned za ním třináctý.

Zklamaný tak mohl odjíždět Kamil Holán, ale zbytek české posádky si vezl domů slušnou porci bodů a před IRRC v Hořicích jsou na tom naši v celkovém pořadí skvěle.

Tento závod byla skvěle zvládnutá akce. Jako milovník přírodních okruhů musím uznat, že organizace ala motodrom má něco do sebe a vše skvěle fungovalo. Akce byla zvládnutá dobře i pro diváky, kterých ale 14 dní po IDM dorazilo celkem málo. Pro příští rok tuto akci kousek od našich hranic doporučuji. Nebudete litovat.

Milan
comments powered by Disqus
http://www.rstmoto.cz