Články  |  Foto  |  Kalendář 
IRRC superbike - pořadí po polovině sezóny
Šampionát IRRC se srpnovým závodem na německém okruhu Schleiz dostane do druhé poloviny. Už ta první byla ale nezvykle dramatická a vypadá to na hodně vyrovnaný ročník. Ve třídě superbike to není nakonec tak jednoznačné, jak to „mělo být“.

IRRC má za sebou tři dvojzávody. První se jel klasicky na trati v holandském Hengelu. Po dlouhé pauze se na začátku července jezdci sešli v legendární Imatře ve Finsku a po dvou týdnech je čekala stará trať v belgickém Chimay.
V litrech je letos skvělá konkurence a i přes odchod loňského mistra do IDM není nouze o vyrovnané souboje. Podle očekávání od prvního závodu vede mistr z roku 2015 – Sebastien Le Grelle z Belgie. I on ale v Imatře jednou zaváhal, takže bodový rozdíl není zase tak velký. O přední příčky se pere i jeden český zástupce.

1. Sebastien Le Grelle (BEL) – 136 bodů
Není asi žádné překvapení, že Sebastien vede. Upřímně jsem ale čekal, že to touto dobou bude výrazně o více. Jedno zaváhání v Imatře ho stálo minimálně 10 bodů. Schleiz není úplně trať, na které by měl hodně najeto, V Hořicích jsou Grams i Červený rychlejší a před Frohburgem to tedy může být docela vyrovnané.


2. Didier Grams (GER) - 102 bodů
Didier dokázal IRRC ovládnout v letech 2009, 2010, 2011, 2013 a 2014. Letos má od roku 2014 největší šanci se na trůn vrátit. Ztrácí 24 bodů, jezdí stabilně, ale hlavně teď přichází „jeho“ část sezóny. Schleiz zná velmi dobře. V Hořicích držel rekord a je velkým favoritem na vítězství. Poslední závod se jede u něj doma ve Frohburgu a tam je opravdu silný. Jestli ale chce Belgičana porazit, musí na něj najet nějaké body hned o tomto víkendu v Německu. Pak už může čekat jen na jeho chybu.


3. Marek Červený (CZE) – 101 bodů
Mára je nováčkem v této třídě a na začátku sezóny bylo jasné, že dostat se mezi první tři bude velký úspěch. Teď je bod za druhým Gramsem. Schleiz potrénoval při IDM, v Hořicích je doma a Frohburg mu také vždy seděl, takže to vypadá nadějně. Dostat se výš bude hodně těžké, ale kdyby se třetí místo povedlo, tak to bude skvělé.


4. Ermo Kostamo (FIN) – 66 bodů
Ermo má sice na první trojku značnou ztrátu ale musíme přihlédnout k tomu, že dva ze šesti závodů nedojel a v Hengelu a Chimay byl úplným nováčkem. Teď ho čekají další tři nové trati, takže se nedá moc očekávat vzestup tabulkou, ale i tak je to příjemné překvapení sezóny.


5. Johan Fredriks (NEL) – 57 bodů
Johan byl v letech 2014 a 2015 celkově druhý. Od loňského přestupu na Kawasaki to ale není ono. Vůbec se mu (opět) nevydařila Imatra a první trojka je v nedohlednu. Na druhou stranu teď přijdou okruhy, které Johan zvládá velmi dobře a protože je to stabilní závodník, který moc často nepadá, tak si myslím, že o jednu příčku klidně může poskočit. Mimochodem je to nejvýše umístěný jezdec, který nemá BMW.


6. Lucas Maurer (CHE) – 55 bodů
Lucas je další úspěšný nováček letošního ročníku. Navíc skvěle umí Hořice a i ve Frohburgu je silný, takže o čtvrté místo to bude ještě mela.


7. Petr Bičiště (CZE) – 48 bodů
Kimura vyniká stabilními výsledky a stejně jako vloni se drží v první desítce. V letošní konkurenci je sedmé místo dobrým výsledkem a hlavně díky tomu máme dva jezdce v desítce, což po nás mohou říct už jen Němci. Posun vpřed bude mít ale Petr i přes výhodu domácí tratě těžký. Jak Mauer, tak Fredriks budou na všech následujících okruzích silní a například na pátého Fredrikse je to devět bodů - a to by ho musel Petr porážet pravidelně.


11. Kamil Holán (CZE) – 28 bodů
Kamil začal letos velmi slibně a první desítka vypadala jako dobrý základ na boj o vysněnou první pětku. Pak ale přišel pád v Chimay a následné technické problémy, bodovou ztrátu bude Kamil sjíždět jen velmi těžko. Na první desítku chybí jen 5 bodů ale na pětku 35. A konkurence je opravdu silná. Na druhou stranu domácí Hořice by Kamilovi měly do TOP10 určitě pomoci.


13. Pavel Tomeček (CZE) – 22 bodů
Pavel obhajuje desáté místo z loňského roku, který se mu opravdu povedl a není to snadná obhajoba. V Imatře měl ošklivý pád a do Chimay to stihl tak tak. Tam se mu ale dařilo a na první desítku ztrácí 11 bodů. Není to nereálné sjet. Obzvlášť Hořice a Frohburg Pavel dobře umí, ale jednoduché to rozhodně nebude.


17. Aleš Nechvátal (CZE) – 11 bodů
Alda se letos celkem trápil v Imatře a pak navíc přišly zdravotní potíže. Vypadá to, že mu není přáno dojet celou sezónu IRRC. Za čtyři roky se mu to nepovedlo ani jednou a většinou stálo v cestě právě zdraví. Doufejme, že teď už vše půjde hladce a Alda se přiblíží první desítce.


23. Josef Lukšík (CZE) – 1 bod
Ermo se do IRRC vrací a zatím získal jeden bod v Chimay. I tak to vypadá velmi slibně, protože doma v Hořicích bude určitě k bodům mnohem blíže. Dostat se v letošním ročníku k bodům není snadné. Ze 37 jezdců bodovalo zatím 25. Mimochodem Ermo je jediný jezdec s Hondou, který zatím bodoval.

Milan
comments powered by Disqus
http://www.rstmoto.cz