Články  |  Foto  |  Kalendář 
Jezdci IRRC zkusili Schleiz při IDM
Letos v IRRC nastala taková zvláštní situace na poměry road racingu. Do programu se vrátil okruh Schleiz, který byl součástí seriálu v roce 2010. Schleiz je spíš drom, než klasický přírodní okruh a tak se na něm jezdí podstatně častěji, než na přírodních okruzích. To může tento závod IRRC hodně ovlivnit a věřím, že i ovlivní.

Na okruhu, který se nachází kousek od českých hranic, se závodí poměrně často a domácí jezdci budou mít velkou výhodu. Byla tu ale možnost vyzkoušet si okruh při německém (velmi prestižním) šampionátu IDM. Této ne úplně levné možnosti vyžili Marek Červený, Petr Bičiště a Vladimír Šnajdr. Měli tak možnost nabrat první zkušenosti s okruhem a poměřit síly se specialisty na motodromy a srovnání to je velmi zajímavé.

IDM Superbike
V královské třídě český road racing zastupovali Marek Červený, Petr Bičiště a stálý účastník IDM Jan Halbich, který se specializuje na motodromy. Podle očekávání si vedl nejlépe Halbich, který dojel v první závodě osmý a ve druhém dokonce čtvrtý. Marek Červený obsadil dvakrát dvacáté první místo a Petr Bičiště byl pětadvacátý a šestadvacátý. Z IRRC jel i Johan Fredriks, který se dvakrát umístil mezi Červeným a Bičištěm. IDM letos jezdí i loňský mistr IRRC superbike Vincent Lonbois z Belgie, který byl jednou desátý a jednou třináctý. Na tom je asi nejlépe vidět, jaký rozdíl dělí jezdce těchto dvou šampionátů na motodromu, který má prvky přírodního okruhu.

IDM Supersport
Šestek jezdí v německém šampionátu podstatně méně, ale z IRRC si zkusili silnou konkurenci hned 4 jezdci. Jedním z nich byl náš Vladimír Šnajdr a s pokorou musíme uznat, že jezdci IDM jeli úplně jiné tempo. Nicméně pro Vláďu zajímavá zkušenost. Na konci jezdeckého pole končil v obou závodech i domácí jezdec Sebastien Frotscher, který jezdil i u nás v Hořicích. IDM si zkusil i mistr IRRC z roku 2014 Joey den Besten. I on ale musel smeknout před soupeři, protože jeho um nestačil na víc, než třinácté a čtrnácté místo. Domácí Schleiz si nemohl nechat ujít další adept na titul v IRRC starý harcovník Thomas Walther, který je přímo součástí klubu, který sídlí na tomto okruhu. U něj se projevila zkušenost s IDM a domácím okruhem a vydalo to na páté a desáté místo. Je tak hlavním favoritem pro závod IRRC na tomto okruhu.

Nechci nějak rozdmýchávat diskusi na téma dromy vs. příroda a věřím, že si každý udělá obrázek sám.

Nicméně v termínu 18. - 20.8 se jede kousek od nás závod IRRC ,tak se přijeďte podívat a protože v pátek má Bike Promotion tréninkový den, tak máte možnost za 169e potrénovat s jezdci IRRC na stejném okruhu. Není to klasický přírodní okruh, ale věřím, že pro motorkáře to může být zajímavý zážitek.

Reakce našich jezdců na zkušenost s Schleizem:
#45 Marek Červený – 3. místo IRRC Superbike
Jak se ti líbilo být součástí víkendu IDM?
IDM bylo skvělý. Samozřejmě konkurence borců, kteří letí.

Bude to pro tebe velká výhoda na IRRC?
Nikdy jsem Schleiz nejel, takže dobré testování. IRRC ale jedou borci, kteří okruh dobře znají.

A co ten okruh? Drom, nebo příroda?
Spíš drom.

#15 Petr Bičiště – 8.místo IRRC Superbike
Jak se ti líbilo být součástí víkendu IDM?
IDM jsme v první řadě brali jako trénink na IRRC, které je pro nás prioritou. V IDM je letos velká konkurence a tak jsem nechtěl být poslední, to se naštěstí povedlo. V kvaldě jsem ztrácel 5 vteřin na prvního, což pro mě bylo uspokojivé. Na druhou stranu prvních dvanáct bylo ve vteřině.

Bude to pro tebe velká výhoda na IRRC?
Velkou výhodu v tom nevidím, ale trochu to tak určitě je. Čím víc na okruhu najedu tím víc si věřím a zrychluji. Velké plus je to, že jsme měli mokro, polomokro, sucho, vedro, takže jsme měli tu čest na všem.

A co ten okruh? Drom, nebo příroda?
Okruh je přírodní drom. Bezpečnější v tom, že tam nejsou domy, ale je rychlý. Měl jsem možnost vidět, jak traťácí běží k jezdci po nehodě 200m a to motorka byla ještě bůhví kde. Takže respekt a těším se.

#75 Vladimír Šnajdr – 15. místo IRRC supersport
Jak se ti líbilo být součástí víkendu IDM?
IDM fakt pecka, je to prostě jinej level ve všech směrech.

Co říkáš na okruh? Drom, nebo příroda?
Spíš drom. Nedá se to srovnat s ničím, kde bych zatím jel. Nahoru, dolů, doprava, doleva. Na onboardu to tak nevypadá, ale je to zajímavé. První pětka IDM v jedné pasáži jela na loktu a plná pět. Zajímavý opravdu...

Milan
comments powered by Disqus
http://www.rstmoto.cz